Прв пат ја именувавме како ДРАКУЛА ТУРА за 11-ти Октомври 2002 година

По повод 15 години успешно реализирање на програмата со неколку илјади задоволни патници ја објавуваме ДРАКУЛА ТУРА со промотивна цена за октовриските термини:

ТЕРМИНИ:

11-ти Октомври  –  За уплата до 30.09.2017 =  за само … 2.790,оо денари

                                    –  За уплата до 05.10.2017 =  за само … 3.790,оо денари

23-ти Октомври – За уплата до 01.10.2017 =  за само … 2.790,оо денари

                                    –  За уплата до 10.10.2017 =  за само … 3.790,оо денари

.

ДРАКУЛА  ТУРА
(Трансилванија – Романија)

(07.10.2017 – 11.10.2017 ) 11-ти Октомври

 (20.10.2017 – 23.10.2017 ) 23-ти Октомври

1 ден. Состанок на групата во 17:30 Поаѓање од Скопје во 18 часот на паркингот пред Хотел ВИП (спроти саемот) со туристички автобус.  Ноќно патување преку Бугарија.

2 ден.  Во предпладневните часови пристигнување во Букурешт главен град на Романија, кој често го нарекуваат „Мал Париз„ поради неговата раскошна убавина. Панопрамски разглед на градот, од плоштадот Унири до палатата на Победата и потоа разглед на најпознатата улица Kalja Viktorijej на која се наоѓа Палатата Кантакузино (седиште на романските композитори), Ateneum (седиштето на филхармонијата), некогашната Кралска палата (денес музеј на уметноста), Сенатот (на плоштадот на ревулуцијата) каде излегуваме од автобус и се запознаваме со настаните што се случиле за врема на Чаушеску. Продолжуваме со панорамскиот разглед: Националниот музеј за историја, Палата ЧЕК (национална штедилница), Домот на Армијата и др. Панорамски разглед на Парламентот (најдолемиот парламент во светот)  Посета на Патриаршијата и архитектонскиот комплекс Kurtija Veke најстариот дел од Букурешт, кој во средината на XV век го подигнал познатиот Влашки владетел Влад Цепеш – Дракула и на крај посета на трговскиот центар Unirii… Слободно време.  Поаѓање кон Трансилванија. Во приквечерните часови се пристигнува во монденското одмаралиште Синаиа, Предеал или Поиана Брашов во Јужните Карпати. Сместување во хотел. Можност за факултативна вечера со музика и изненадивања. Ноќевање.

3 ден.  Појадок. Почнува приказната за Дракула…. Посета на замокот Бран (познат како замокот на ДРАКУЛА) од XIV век во кој 1462г. се случило едно предавство и во него бил заробен Дракула. Патувањето продолжува до градот БРАШОВ, централно југо-источна Трансилванија, град кој представува музеј на отворено (заштитен од УНЕСКО). Разглед со водич во срцето на стариот Саски (старо-германски град) по можност посета на познатата црна Црква од XIVвек (Biserica Neagra) најголема готска црква во југоисточна европа. Посета на градскиот плоштад Свнтулуј и слободно време. Враќање  во хотел, диско. Ноќевање.

4 ден. Појадок. Напуштање на хотелот. Посета на кралскиот дворец Пелеш од 1873 година, најубавиот и најмодерниот дворец во Европа го изградил КАРОЛ I со потекло од германскиот град Зигмаринген, како своја кралска летна резиденција. Поаѓање за езерото Снагов до истоимениот остров, на кој се наоѓа истоимениот манастир кој Дракула го реизградил во 1456г. каде се наоѓа гробот на Дракула. Повторно пристигнување во Букурешт и панорамски разглед на Куќата на слободниот печат која по архитектура наликува на универзитетот Ломоносов од Москва, музеот на селото, Триунфалната капија и др. и посета на трговскиот центар AFI Palace. Слободно време. Поаѓање за  Македонија во попладневните часови. Ноќно возење со попатни паузи за одмор. Следниот ден пристигнување во Скопје во утринските часови.

Цена:

11-ти Октомври  –  За уплата до 30.09.2017 =  за само … 2.790,оо денари

23-ти Октомври – За уплата до 01.10.2017 =  за само … 2.790,оо денари


Редовна цена: 94 €  (5.828 денари)

 

Во цената е вклучено:

Сместување во хотел со 3***
Две ноќевања со појадок (шведска маса, базен, сауна….)
Организација на патувањето, туристичка такса, стручни водичи.

Во цената не е вклучено:

Превоз со туристички автобус: Скопје – Букурешт- Синаја – Брашов -Скопје 35 €

Организиран трансфер до Скопје од Битола, Прилеп, Кавадарци, Струмица, Штип, Велес, Охрид, Кичево, Гостивар, Тетово (Организираниот трансфер може да биде во утринските часови, а точно време на поаѓање се утврдува 1 ден пред терминот на поаѓање)

Задолжително патничко осигурување 5 €
Влезници за сите наведени објекти со трансвер и водич, вкупно 32 €
Доплата за 1 вечера со жива музика  20 € (забава, изненадувања).

 

Краен рок за пријавување 03.10.2017 г. !!!

Цената е формирана за минимум 40 патници

Организиран трансфер до Скопје од Битола, Прилеп, Кавадарци, Струмица, Штип, Велес, Охрид, Кичево, Гостивар, Тетово (Организираниот трансфер може да биде во утринските часови, а точно време на поаѓање се утврдува 1 ден пред терминот на поаѓање)

Со програмата важат општите услови за патување на – Далас Унион

 

 

 

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА ИЗВРШИТЕ ЕЛЕКТРОНСКО ПЛАЌАЊЕ НА ОВОЈ АРАНЖМАН

( треба да го одберете селектираниот термин на календарот, потоа да внесете број на лица за кои сакате да извршите уплата… потоа притиснете го копчето РЕЗЕРВИРАЈ ВЕДНАШ, понатаму следете ги упатствата )

Available
Not Available
Selected
Tour type: Дата
Максимален број на лица: 50
Локација: 8-ми МАРТ, 8-ми Декември, Букурешт, ЕСЕНСКИ ПАТУВАЊА
Оценка:
Датум на заминување:
Arrive date:
Лица:
Деца:
Infant:

Loading Maps

Рецензија за Турата

Нема рецензии
МораНајави седа внесете рецензија

Тури во близина