1 ден 07.12.2017  СКОПЈЕ ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на паркингот на салата Борис Трајковски  во 15:00 ч. Поаѓање за Истанбул во 15:30 h. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење со попатни паузи.    

2 ден 08.12.2017  ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови.

Предлагаме панорамско разгледување на градот со автобус: Капали чаршија, Бејазит- најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), кратка прошетка низ Таксим, Операта, стадионот на  ФК Бешикташ,  Долма Бахче Сарајот. Сместување во хотел. Слободно попладне. Потоа факултативно заминуваме во ноќен клуб  со богато мени и прекрасна програма со ориентални танци за незаборавно доживување. Враќање во хотел. Ноќевање.

 3 ден 09.12.2017   ИСТАНБУЛ

Појадок. Ве водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство(факултативно): со локален водич ќе ја разгледаме познатата  црква АЈА СОФИЈА , ќе влеземе во најпознатата султанска палата во светот – Топ Капи Палатата и ќе го видиме Султанскиот Харем . Потоа ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Можност да се посети и подземната византиска цистерна каде се чувала водата за пиење од каде градот бил снабдуван со вода. Пешки продолжуваме до Капали чаршија каде го завршуваме програмот. Излетот е факултативен. Вечерта факултативно ве носиме на Азиската страна на Истанбул. Ќе го видите најголемиот и  најпознат мост во Истанбул, граден по пример на Голден Гејт мостот во Сан Франциско. Го посетуваме најубавиот дел дел од градот – Бејлербеи каде ќе имате можност да се прошетате и да пиете кафе и вечерате покрај Босфор. Потоа ве водиме во местото Ускудар за да ја видите познатата џамија на Михримах Султан. Враќање во хотел.  Ноќевање.

4 ден 10.12.2017  СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ

Султански Истанбул + крстарење по Босфор

Појадок. Организираме факултативна посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата – Долма Бахче Сарај Палатата со локален водич. Потоа заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата… Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер…),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган … палатите од Турските ТВ серии…

За крај , ве водиме во голем шопинг центар ФОРУМ. Поаѓање за Скопје во вечерните часови. Се патува преку Грција, ноќно возење со попатни паузи.

5 ден 11.12.2017 СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТА ДО 10 НОЕМВРИ: 89 € / 5.520 ден 

 
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ  99 € / 6.140  ден


Цената вклучува:

* Превоз со високотуристички автобус

на релација Скопје – Истанбул – Скопје

* Сместување во хотел 3*  / 2 НП

* Пратител на програмата

 

Цената не вклучува:

* Факултативни Излети:

* панорамско разгледување на градот со автобус – 10 евра

* Крстарење по Босфор – 15 евра

* Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич, превоз со автобус и влезница во палатата и влезница        во харемот – 35 евра

* Отомански – Византиски Истанбул: превоз со автобус и локален водич – 10 евра

* Влезници за  музеите:

* Топ Капи – 15 евра

* Аја Софија (влезница и аудио опрема) – 15 евра

* Харемот во Топ Капи – 10 евра

* Посета на Азија со автобус и водич – 15 евра

* Вечера во ориентален ресторан со стомачни танци – 30 евра

* Патничко осигурување 155 мкд

 

 

 НАПОМЕНА:

*** За реализација на програмата потребни се минимум 45 особи

*** Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари

* За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

* Останатите услови на патување важат според годишниот програм на ДАЛАС УНИОН

* Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање.

* Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди сатница на поаѓање.

 

Available
Not Available
Selected
Tour type: Дневна Тура
Времетраење: 1 ден
Максимален број на лица: 1
Локација: Истанбул, 8-ми Декември, ЕСЕНСКИ ПАТУВАЊА
Оценка:
Датум на заминување:
Arrive date:
Лица:
Деца:
Infant:

Loading Maps

Рецензија за Турата

Нема рецензии
МораНајави седа внесете рецензија

Тури во близина